Ankara

İyi Geceler Bebeğim – Bonne Nuit Mon Bébé

Project details

Ankara 2020

Galeri Soyut

Category

Ankara

PINAR TINÇ YENİ SERGİSİNDE İYİ GECELER DİLİYOR:
“BONNE NUIT MON BÉBE”

Türkiye’nin ilk ve tek çini mürekkebi ressamı Pınar Tınç’ın yeni eserleri 28 Şubat’tan itibaren Ankara’nın en büyük galerisi Galeri Soyut’ta sanatseverler ile buluşuyor. Daha önce “Seni Seviyorum Anne” ve “Masumiyet” isimli sergileriyle sanat çevrelerinde ses getiren ressam, bu yıl da birbirinden güzel çalışmalarla karşımıza çıkıyor. Pınar Tınç “İyi Geceler Bebeğim” anlamına gelen “Bonne Nuit Mon Bébe” adlı yeni sergisinde hem oğlu Kerem ve kızı Ada’ya hem de kendi çocukluğuna sesleniyor.

Daha önceki çalışmalarında çocukluğundan beslenen Pınar Tınç yine eski günleri ziyaret ediyor. Ancak bu kez kendi çocuklarının rehberliğinde geçmişte bir yolculuğa çıkıyor. Çıkış noktası olarak kendi deneyimlerini kullanan ressam vardığı noktada çocukları için hayal ettiği dünyayla kendi dünyasını birleştiriyor.

Çini mürekkebini bu ebatlarda ve detayda kullanan tek ressam olan Pınar Tınç’ın eserlerinde Hint Okyanusu’ndaki tropikal yanardağ adalarının sıcaklığından Okyanusya kültürünün renklerine, ışığına uzanan ayrıntılar var. Aynı zamanda bölgenin hikâyeleri ve motifleri ustaca bir biçimde resimlere adeta işlenmiş.

Yoğun ve ince fırça darbeleri ile çini mürekkebinin verdiği esnekliğin güçlü şekilde kullanıldığı 11 eserde, anne, çocuk ve doğa sevgisi zengin ve dengeli bir renk cümbüşü içinde işleniyor.
Resimlerde ‘Réunion’dan, Okyanusya motiflerinden, ressamın kendi hayatından, doğasından, kadınlarından, çocuklarından çok fazla izler ve sahneler bulunuyor.

Ressam eserlerinde kızı ve oğlunun büyüme korkusunu kendisiyle özdeşleştirip şu sözlerle betimliyor: “İstemiyorsun açmak gözlerini ve gömülmek keşmekeşin içine. Biliyorum çünkü ben de istemedim. Ben de seçmedim büyümeyi. Gömülmeyi keşmekeşin içine. Ama herkes gibi ben de göremedim rüyalarına sarıldığım her karanlığın ardından, geride bıraktığım çocukluğumu.” Böylece hem kendi çocukluğuna hem de çocukların günümüzdeki dünyasına eserleriyle bir nebze ışık tutuyor.

Share on
Previous

Love From Africa